GR 54 _1. ČÁST,  Tour des Écrins (GR 54)

Tour des Écrins- DEN 2 (Clavans- Plateau d´Emparis, 13 km)

Co vás po propršené noci, kterou jste díky školácké chybě strávili v dolíku a celou noc jste se sunuli dolu a přemlouvali spacák, ať tolik neklouže, když jste se z nepohodlného dolíku snažili přesunout zase do vrchní části stanu, zákonitě postaví na nohy? Teplá kaše a kávička😍, v tomhle jsme už naprosto sehraná dvojka, Martínek balí ležení a já vyvařuju😁. U snídaně kontrolujeme oblohu a smiřujeme se s tím, že zase půjdeme v dešti. Ale co, za sluníčka to umí každej, že jo😎.

Nadšeně se loučíme s našim nepohodlným ležením a jdem to vyrubat do vesničky Besse. Cesta je po dešti posledních dnů jedno velké bahno, do toho začíná opět pršet, tak si oblékáme nepromoky, které po dovolené ihned prodáme, ne vždy se kup podaří🙊 a v dešti a mlze nastoupáváme výškové metry.


Jde to ztuha, ale statečně bojujeme a za chvíli jsme na planině Emparis, kde musí být za slunečného počasí nádherný výhled. Vzhledem k tomu, že jsme slušně promrzlí, tak se rozplácneme vedle jediné stavby široko daleko, ve které jsou toalety, a vedle tohoto tématického zátiší si vaříme polévku na zahřátí. Bože děkujeme za ty dary🙏. Hned je nám tepleji, moc dlouho se ale nezdržujeme a po použití toalet to valíme dál.
Ty francouzské horské toalety jsou fakt srandovní😂, v míse se nachází pás, na který vykonáte potřebu a pak šlapete takovou šlapkou tak dlouho, dokud se ten ten váš dáreček neotočí vzhůru nohama a nevyjede nepoužitý pás. Nevím, jak to funguje, ale nechtěla bych tady dostat průjem, to by se člověk asi nedošlapal😁😂.

Posilněni, na těle i na duchu se vydáváme dál. Vzhledem k tomu, že už bysme neradi trávili třetí noc v dešti, tak zkusíme dojít až do vesnice Le Chazelet, kde budeme doufat, že nás někdo s mou pouhou jednou očkovací dávkou ubytuje. To by byla taková paráda dát si horkou vanu🥰. Ale pozor na to, něco se děje, přestává pršet a občas vykoukne modrá obloha. Přicházíme ke krásnému jezeru Le Lac Noir, kde bychom se za lepšího počasí vykupčili a třeba si i přeprali prádlo.

Měníme tedy plány a rozhodujeme se zůstat tady, třeba se do rána vyjasní a ukáže se ten slibovaný ledovec. Uvaříme si dvojitou kávu když asi po další hodině začne pršet. Tak hele jako, na tyhle fórky už jsme celkem starý. Pobalíme si svých pár švestek a hůra do ubytování. Jenže po pár stech metrech nám počasí dá znamení, že už nás vytrestalo dost a ukáže dosud pod mraky skrývanou nádheru:

Odhazuju bágl a už ani krok, tady cítím, že nás bude přecházet zrak. Synchronizovaně se každý chopíme svých činností, Martínek staví stan rekordní rychlostí, já zaleju další porci kuskusu a tuňáka, převlíkneme se do teplého a suchého oblečení a ze stanu pozorujeme, jak se počasí mění a víme, že zítra se třeba i opálíme🌞. Vzhledem k velkému množství kafe, které jsme vypili ani ne před hodinou, se nám nedaří usnout, a tak alespoň plánujeme další dny a hlavně se těšïme na pořádné jídlo😍-to máte chuť na sekanou, bramboračku, chleba s paštikou, gulášek, svíčkovou, rajskou, párky s hořčicí, smažák a hranolky, hamburgery.. i když tyhle pochoutky nejím, tak věřte, že se mi o nich celou noc zdálo😍.

O tenhle výhled bychom skoro přišli🙉
Tady prostě chutná vše😁
Tour des Écrins- DEN 3 (Plateau d´Emparis-před l´Alpe de Villar d´Arene, 20 km)
Tour des Écrins-DEN 1 (Bourg d´Oisans- Clavans, 21 km)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *