Shrnutí GR 54,  Tour des Écrins (GR 54)

Praktické ohlédnutí za GR 54

Tady chutná vše😂

V tomto článku se pokusím shrnout všechny praktické informace, které jsme i my před začátkem cesty zjišťovali. Každý to má jinak, každému vyhovuje něco jiného, je to jen obyčejné sepsání našich subjektivních poznatků😊

 1. MAPY a NAVIGACE

Nekupovali jsme si žádné drahé průvodce typu kniha ani podrobné papírové mapy. Na informacích v Bourgu jsme vyfasovali obyčejnou mapičku se základní trasou, viz. foto výše, a i když nás paní svou otázkou- to půjdete JEN podle této mapy😳?-malinko nahlodala, tak jsme opravdu šli JEN s touto. Akorát že paní nezná české mapy.cz a to vám je paráda se podle nich orientovat. Lepší jsme zvolit nemohli, jsou v nich zanesené i fontánky s vodou, kterých je v každé vesnici požehnaně, prostě jsme se na ně i v offline režimu mohli na 100% spolehnout.

2) JÍDLO, PITÍ a možnost ZÁSOBOVÁNÍ

I přesto, že trek jde spíše mimo civilizaci, tak pokud chcete, tak můžete být každý večer buď u nějaké chaty, nebo projít vesničkou či městečkem, kde se můžete najíst nebo dokoupit jídlo. My si základ-polévky, kaše, tyčky a sušené maso nesli na celých 9-10 dní rovnou s sebou.

Vzhledem k tomu, že jsem alergik, nechtěla jsem riskovat, že ve vesnicích neseženu jídlo bez laktózy apod. Martínek mě v tom nenechal a když já batoh těžký, jak kdybych tam opravdu měla tu ovečku🙈, tak Martínek tam měl ovečky dvě😂🙈. Ba ne, základ batohu se nám podařilo stáhnout na cca 7 kilo a i s jídlem a vodou to ve finále bylo do 15 kg a to pouze na začátku

Zbytek jídla jsme si dokupovali cestou- zbytkem je myšleno pečivo, salám, sýr.

Náš jídelníček se skládal z:

 • Snídaně- Martínek instantní, již hotovou a ochucenou, když mi zbyl z večera třeba kuskus, tak sem mu ho do kaše tajně přimíchala🤫, to si pak občas brblal, co je to za zrní🙈😂 a já si dělala instantní kaši pohankovou, doslazovala sem si ji a přihazovala slunečnicová semínka
 • Svačina- müsli tyčky, já Raw tyčky a ty pro Martina jsme na treku i dokupovali v La Grave
 • Oběd-bageta s něčím- z domova sme měli vysočinu, ta nám stačila na půl treku, dokupovali jsme sýry, klobásky a když z města něco zbylo- olivy, meloun, rajče, tak jsme to dodlábli k bagetě
 • Večeře-první dva dny zalitý kuskus s tuňákem, zbytek čínské polévky, jednou pizza ve městě
 • Během dne gumoví medvídci, sušené maso
 • Po příjezdu domu jsme v zádech batohu našli každý po jednom balení tortil, totálně spečených, na ně ani nedošlo😅🤭

Voda

Na filtrování vody jsme si pořídili filtr Sawyer, se kterým jsme se naučili zacházet pro jistotu už v Jizerkách a díky všudy přítomné vodě jsme se o zásoby vody nemuseli vůbec obávat. Jen jednou když jsme nedošli do původního cíle, tak jsme museli šetřit, ale nebylo to nic hrozného.

V každé vesnici je navíc spousta “studánek” s pitnou vodou, takže toto téma bylo úplně v pohodě😊

Zásobování

Možnost dokoupit si jídlo jsme mohli využít nebo využili v:

 • Hned na startu v Bourgu
 • Besse- mini obchůdek
 • V Le Chazelet-malý obchůdek, ale na pečivo dobrý
 • La Grave- větší městečko, restaurace, několik obchodů
 • Le Monêtier-les-Bains- horské středisko, supermarket, restaurace, sport
 • Vallouise-opět větší městečko, kempy, supermarket, restaurace, sport
 • La Chapelle-en-Valgaudemar- kemp, obchod- na jídlo a druhý komplet se vším😂- jedním názvem jako třeba sport nebo trafika se to říct nedá😂
 • Le Désert-en-Valjouffrey-mini krámek s kozími sýry ( pozor na pejska😂)

Plus po cestě je spousta chat, kde je možnost koupit si hotový obídek nebo večeři ( L’Alpe de Villar d’Arène, Pré de la Chaumette, Vallonpierre, Xavier Blanc, Les Souffles, La Muzelle…)

3) NOCOVÁNÍ

Trek vede skrz Národní park Écrins, v jehož srdci je samozřejmě zakázáno stanovat. Vy můžete jít buď od chaty k chatě, kde se za poplatek ubytujete nebo, jako my, zvolíte možnost trávit noci ve stanu. Vzhledem k tomu, že jsem takto bez kempů šla poprvé, tak jsem se ze začátku bála, ale teď už si nedokážu jinou dovolenou představit😍.

Trasa treku, je ale volena tak, že máte pokaždé možnost stan mimo NP postavit, pokud ne, tak vás upozorní značky. Stan je možno stavět mezi 19h a 9h, ale pokaždé jsme stavěli dříve a nikomu to nevadilo. Je pravda, že většinou to bylo vysoko na odlehlém místě, kde v tuto dobu už turisty nepotkáte.

Možná se mi podaří dát dohromady článek o výbavě, ale asi bude zařazen do rubriky o PCT😊, kvůli tomuto trailu jsme vlastně veškerou výbavu měnili.

Na závěr bych chtěla říct, že nejsme žádní ultra light hikeři, nepřeháníme to, i když kuchyňská váha mi už přirostla k ruce😂🙈, 90% výbavy jsme odlehčili, to ano, ale víme také, že to jde ještě lépe, nicméně všeho s mírou, viď můj oblíbený hrnečku na kafe vážící 113 gramů😂.

HAPPY TRAILS všem! A pamatujte-nejdůležitější je si trek užít- ultra neultra🥳❤️.

Tour des Écrins- DEN 11 (Valsenestre-Bourg d´Oisans, 29 km)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *